Wgląd w prawo

Na bieżąco śledzimy aktualną sytuację w kraju i na świecie. Nasi Członkowie przygotowują specjalnie dla Państwa przeglądy najważniejszych tematów. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi artykułami, być może znajdą w nich Państwo odpowiedź na niektóre ze swoich wątpliwości:

Bartosz Mamala: Bieg terminów w postępowaniu administracyjnym w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii
Julita Pluta: Impreza turystyczna (wycieczka) odwołana! Odstąpienie?
Roksana Turek: Niezgodne z prawem zwolnienie, a urlop wypoczynkowy
Roksana Turek: Mobbing - propozycja nowej definicji
Roksana Turek: Bon turystyczny i tarcza 4.0
Jagoda Zachwieja: Nienależnie pobrany zasiłek macierzyński. Czy na pewno?
Katarzyna Ząbek: PRAWO W OBLICZU EPIDEMII – koronawirus
Martyna Szupina: Wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Monika Domagalska: Pandemia wirusa SARS-COV-2 (Tarcza Antykryzysowa)
Kamil Barnach: Odszkodowanie od Skarbu Państwa dla przedsiębiorców
Michał Orłowski: Zmiana waloryzacji emerytur – czerwiec 2020


STUDENCKA PORADNIA PRAWNA
REKRUTUJE!

Zarząd Studenckiej Poradni Prawnej z przyjemnością informuje wszystkich zainteresowanych członkostwem w Studenckiej Poradni Prawnej o rozpoczęciu rekrutacji na rok akademicki 2020/2021.

Zainteresowani, aby wziąć udział w rekrutacji muszą przesłać formularz zgłoszeniowy dostępny w zakładce Przydatne pliki na adres: sppka@afm.edu.pl do 11 października 2020 r.
Kandydaci pozytywnie zweryfikowani w pierwszym etapie rekrutacji zostaną zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną, która odbywać się będzie 13 lub 14 października 2020 r.
W rekrutacji mogą wziąć udział wyłącznie studenci prawa i administracji, którzy ukończyli I rok studiów.

W ramach Studenckiej Poradni Prawnej KAAFM funkcjonują następujące sekcje:
Sekcja prawa cywilnego
Sekcja prawa karnego
Sekcja prawa administracyjnego
Sekcja prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sekcja prawa podatkowego

Podczas rekrutacji sprawdzana będzie znajomość Regulaminu SPP dostępnego w zakładce Przydatne pliki.
Aktualne informacje dla zaintresowanych i uczestników na biężaco na stronie SPP w portalu Facebook.

Życzymy powodzenia i trzymamy za Was kciuki!FINALIŚCI II EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
“SYMULACJA ROZPRAWY CYWILNEJ”

Z przyjemnością informujemy, że do ETAPU FINAŁOWEGO II edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Symulacja Rozprawy Cywilnej" organizowanego przez Studencką Poradnię Prawną KAAFM zakwalifikowały się drużyny:
UNIWERSYTET JAGIELLOŃSKI
W składzie: Krzysztof Zalewski, Mikołaj Pługowski, Katarzyna Szynk, Juliusz Kruk
UNIWERSYTET OPOLSKI
W składzie: Agnieszka Mazur, Karolina Nowakowska, Dominika Walas
KRAKOWSKA AKADEMIA IM. ANDRZEJA FRYCZA MODRZEWSKIEGO
W składzie: Anna Gaudyn, Anna Putek, Sebastian Traczyk

Finalistom życzymy dalszego zaangażowania i powodzenia w finale 20 listopada 2020 r. na terenie naszej uczelni!

Ewentualne zapytania prosimy przesyłać na adres: sppka@afm.edu.pl.
Aktualne informacje dla zaintresowanych i uczestników na biężaco na stronie wydarzenia w portalu Facebook.
Regulamin, akta sprawy oraz formularz zgłoszeniowy Drużyny dostępne w zakładce Przydatne pliki.STUDENCKA PORADNIA PRAWNA KRAKOWSKIEJ AKADEMII
IM. A. F. MODRZEWSKIEGO
NAJLEPSZA W POLSCE W RANKINGU RZECZPOSPOLITA 2020!!!

To historyczny moment i ogromny sukces dla naszej Organizacji, rezultat pracy wielu studentów oraz Opiekunów merytorycznych. Zostaliśmy liderem rankingu spośród 26 poradni z całego kraju. Mimo zawirowań związanych z epidemią, nie zwolniliśmy tempa i nadal udzielamy porad prawnych online. Naszą misją zawsze będzie niesienie pomocy pro bono i doskonalenie warsztatu prawniczego.
DZIĘKUJEMY wszystkim Koleżankom i Kolegom za wytężoną pracę, Opiekunom oraz Absolwentom, którzy przyczynili się do tego ogromnego sukcesu!

Zachęcamy do zapoznania się z Rankingiem Poradni Prawnych Wydziałów Prawa 2020 na łamach Rzeczpospolitej.II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
“SYMULACJA ROZPRAWY CYWILNEJ”

Studencka Poradnia Prawna KAAFM już po raz drugi organizuje ogólnopolski konkurs „Symulacji Rozprawy Cywilnej”. Z wielką przyjemnością zapraszamy studentów prawa do wzięcia czynnego udziału oraz wsparciu swoich drużyn. Ze względu na sytuację epidemiczną, termin konkursu na terenie uczelni zaplanowany został na 20 listopada 2020 r. Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, Okręgowa Rada Adwokacka, Okręgowa Izba Radców Prawnych, a także sponsorzy Wydawnictwo C.H.Beck oraz Kancelaria Dentons. Honorowy Patronat nad konkursem objął Jego Magnificencja Rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prof. dr nadzw. Klemens Budzowski. Dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne oraz rzeczowe!
Ewentualne zapytania prosimy przesyłać na adres: sppka@afm.edu.pl.
Aktualne informacje dla zaintresowanych i uczestników na biężaco na stronie wydarzenia w portalu Facebook.
Regulamin, akta sprawy oraz formularz zgłoszeniowy Drużyny dostępne w zakładce Przydatne pliki.CZŁONKOWIE SPP ZWYCIĘZCAMI KONKURSU
CENTRAL EUROPEAN CLIENT CONSULTATION COMPETITION (CECCC)

17 stycznia 2020 r. na kampusie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odbył się konkurs na symulację rozmowy z klientem - Central European Client Consultation Competition (CECCC). W finale zmierzyły się drużyny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Krakowskiej Akademii. Zwycięzcą zostali nasi reprezentanci: Agnieszka Krzyżak i Kamil Najjar.
Równolegle odbyła się rywalizacja o prawo reprezentowania Ukrainy, którą wygrał Katolicki Uniwersytet we Lwowie. Serdecznie gratulujemy!

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne na naszym profilu na Facebooku!WIZYTA CZŁONKÓW SPP W ZAKŁADZIE KARNYM W NOWY WIŚNICZU

W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. grupa członków Studenckiej Poradni Prawnej KA wraz z opiekunami: sekcji prawa pracy dr Kingą Piwowarską, sekcji prawa cywilnego dr Katarzyną Jasińską oraz sekcji karnej dr Adamem Strzelcem wybrała się do Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu. Zakład ten jest jednostką typu zamkniętego dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych posiadającym dodatkowo oddział półotwarty i terapeutyczno-odwykowy. Studenci mieli możliwość zapoznania się z historią zakładu, oddziaływaniem resocjalizacyjnym oraz zostali oprowadzeniu po całym zakładzie. Przy zakładzie powołany został Zespół Szkół przy ZK Nowy Wiśnicz. Osadzeni mają możliwość kształcenia na poziomie podstawowym, licealnym, zawodowym na kierunku monter-elektronik, elektryk oraz blacharz. Skazani mają możliwość podjęcia pracy na terenie zakładu karnego, oraz na rzecz firm prywatnych poza terenem zakładu karnego. Pracownicy zakładu karnego szczegółowo przedstawili programy readaptacyjne prowadzone na terenie zakładu. Studenci mogli zobaczyć codzienność osadzonych, w tym cele mieszkalne. Budynek, jak i atmosfera panująca w zakładzie zrobiła na studentach niewyobrażalnie pozytywne wrażenie. Za możliwość uczestnictwa w spotkaniu serdecznie dziękujemy Dyrektorowi ZK, pracownikom zakładu karnego oraz organizatorowi dr Adamowi Strzelcowi.

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne na naszym profilu na Facebooku!WIZYTA CZŁONKÓW SPP W ZAKŁADZIE KARNYM W WADOWICACH

W poniedziałek 9 grudnia 2019 r. grupa członków Studenckiej Poradni Prawnej KA wraz z opiekunem sekcji karnej dr Adamem Strzelcem wybrała się do Zakładu Karnego w Wadowicach. Zakład ten jest jednostką typu zamkniętego, przeznaczoną dla mężczyzn recydywistów penitencjarnych (posiadających podgrupy klasyfikacyjne R-1/z i R-1/p ), a ponadto posiada oddział dla tymczasowo aresztowanych. Studenci zostali oprowadzeniu po całym zakładzie. Mogli zobaczyć jak wygląda codzienność osadzonych, ich cele mieszkalne, czym zajmują się podczas odbywania wyroku i porozmawiać z funkcjonariuszami służy więziennej o ich pracy. Budynek, jak i atmosfera panująca w zakładzie zrobiła na studentach ogromne wrażenie.

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne na naszym profilu na Facebooku!KONFERENCJA NAUKOWA
“PRAWNA PROBLEMATYKA ŚMIERCI CZŁOWIEKA W OBLICZU SZTUCZNEJ INTELIGENCJI”

W dniach 21-22 października 2019 roku Członkowie Studenckiej Poradni Prawnej we współpracy z Samorządem Studentów Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego wsparli organizacyjnie wydarzenie, które skupiło wielu specjalistów i wybitnych prawników związanych z rozwijaniem wiedzy prawniczej w zakresie AI, a w szczególności prawnej problematyki śmierci człowieka w obliczu sztucznej inteligencji.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach!JUBILEUSZ 10-LECIA DZIAŁALNOŚCI STUDENCKIEJ PORADNI PRAWNEJ KAAFM

Studencka Poradnia Prawa przy Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
utworzona została w roku 2009.
W roku 2019 obchodzono uroczysty Jubileusz 10-lecia działalności organizacji.


W dniu 11 kwietnia 2019 r. odbyła się Konferencja z okazji Jubileuszu 10-lecia działalności Studenckiej Poradni Prawnej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Wydarzenie pod tematem przewodnim "Nowe możliwości i wyzwania w prawie" z udziałem wybitnych wykładowców, teoretyków i praktyków prawa przyciągnęło wielu uczestników, którzy mieli możliwość uzyskać imienne certyfikaty. Zawarte w grudniu porozumienie między Prezesem Studenckiej Poradni Prawnej - Krzysztofem Chmielem i Przewodniczącym Samorządu Studentów KAAFM - Karolem Kwaśniakiem zaowocowało rozpoczęciem przygotowań do tych wydarzeń. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków obu organizacji powstało tak fantastyczne wydarzenie.
Powitania gości Konferencji dokonał Jego Magnificencja prof. zw. dr hab. Jerzy Malec - Rektor KAAFM. Oficjalne otwarcie nastąpiło po przemówieniu Pana Prorektora - dr. Marcina Pieniążka. Następnie wręczono nagrody w Ogólnopolskim konkursie na symulację rozprawy cywilnej przez Pana prof.zw. dr. hab Jana Widackiego - Dziekana WPAiSM KAAFM, Panią dr Agnieszkę - Kubiak Cyrul - Prodziekana WPAiSM KAAFM, Panią prof. nadzw. dr hab. Julię Stanek - Opiekuna SPP KA oraz Panią r. pr. dr Katarzynę Jasińską.

W roli prelegentów zaszczycili nas swoją obecnością:
Członkini Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego
i Europejskiego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich – Pani Anna Białek
Przedstawiciel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka – mgr Luba Krasnitskaya
Dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie – adw. Paweł Gieras
Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie – r. pr. dr Marcin Sala Szczypiński
Prezes Zarządu Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych – r. pr. dr Filip Czernicki
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Klinik Prawa Ukrainy – prof. dr hab. Andrii Halai
Opiekun Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego – adw. dr Wojciech Górowski
Opiekun Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Łódzkiego – dr Przemysław Kubiak
Opiekunka Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu SWPS w Warszawie– dr Olga Piaskowska
Koordynatorka Sekcji Redukcji Szkód Kliniki Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, Członek Zarządu European Network for Clinical Legal Education – r. pr. dr Katarzyna Julia Kowalska
Dyrektor Centrum Technologii Edukacyjnych Akademii Administracji Publicznej Białorusi – dr Yuliya Khvatsik
Założycielka Szkoły Prawa Procesowego „Ad Exemplum” – adw. Agata Rewerska

Dziękujemy wszystkim za świętowanie Jubileuszu SPP KA.

Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne na naszym profilu na Facebooku!