Akcja PIT 2021 i kaskada błędów w systemach Ministerstwa Finansów

Marzec 31, 2021

W trakcie trwającej obecnie „Akcji PIT 2021”, którą Sekcja Prawa Podatkowego Studenckiej Poradni Prawnej Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego (dalej SPP KAAFM) realizuje w porozumieniu ze Stowarzyszeniem pomocy uzależnionym i ich bliskim „Falochron” w Tarnowskich Górach, wypełniający i sprawdzający PIT-y borykają się z szeregiem błędów w systemach Ministerstwa Finansów.

Niemal już tradycją stało się, że niektóre z e-deklaracji (jak PIT-36 i PIT-36L) wbrew art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1426 ze zm.) w połowie lutego 2021 r. nie działały wcale, a wypełnienie innych PIT-ów wciąż wymaga stosowania różnych „obejść” [1].

Dużo osób chcąc złożyć e-deklaracje nie może zalogować się do usługi „Twój e-PIT” i otrzymuje komunikat o „trwających pracach serwisowych” [2]. Po wejściu na stronę e-deklaracje.gov.pl podatnicy, którzy rozliczali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych po wybraniu formularza PIT-28 otrzymywali niezmieniający się komunikat „Please wait…” (Proszę czekać...”) [3]. Problem ten można było rozwiązać pobierając w prawym górnym rogu formularz interaktywny (po kliknięciu strzałki zwróconej w dół), który to formularz można było wypełnić w bezpłatnym programie Adobe Acrobat Reader DC uzupełnionym o wtyczkę, wdrożoną przez Ministerstwo Finansów dn. 28 grudnia 2020 r. Wtyczka ta dostępna jest pod wskazanym niżej linkiem [4]. Działanie wspomnianego „obejścia” wciąż jednak wymaga testów i łamigłówek, które nie zawsze udaje się zakończyć sukcesem w postaci złożonego elektronicznie PIT-u.

Co więcej termin na złożenie deklaracji na formularzach PIT-28 upłynął dn. 1 marca 2021 r., a wielu podatników nie miało realnej możliwości pozyskania wskazanej wyżej wiedzy. Ponadto zaistniały błąd korelował z wprowadzeniem nowej wersji formularza PIT-28(23), którą z zaskoczenia wprowadzono dn. 1 stycznia 2021 r.

Przede wszystkim jednak problem niedziałających w przeglądarkach internetowych formularzy PIT-28, dotyczy też najczęściej składanych przez Polaków deklaracji na formularzach PIT-37, PIT-36, PIT-36L, a także do niedawna składanych przez przedsiębiorców formularzy VAT-7, które od dn. 1 października 2020 r. przy licznych błędach ministerialnej aplikacji Mikrofirma scalono z plikami JPK [5]. Dlatego też można rozważyć zastosowanie innego „obejścia” wypracowanego przez Sekcję Prawa Podatkowego, a mianowicie otwarcie wspomnianych formularzy w starej przeglądarce Internet Explorer.

W ogromnym zamieszaniu związanym z powyższymi błędami warto jednak przede wszystkim pamiętać, iż coraz więcej osób bliskich (zwłaszcza starszych) podlega tzw. wykluczeniu cyfrowemu.

Warto im pomóc, nawet jeśli pomoc ta będzie polegała tylko na udostępnieniu interaktywnego formularza w przeglądarce Internet Explorer, który pozwoli im uniknąć błędów matematycznych. Osobom tym warto też wskazać możliwe odliczenia, o których czasem zapominają, jak: ulga na dzieci, podwyższone koszty pracownicze i wydatki na Internet oraz termomodernizację budynków jednorodzinnych, a także darowizny na kościoły lub stowarzyszenia i fundacje oraz wydatki na rehabilitację, opiekę pielęgniarską, leki i koszty używania samochodu. Przede wszystkim warto jednak pamiętać, iż pomocy w wypełnieniu PIT-ów mogą udzielić studenci Sekcji Prawa Podatkowego SPP KAAFM.

r.pr. Paweł Klimek – Opiekun Sekcji Prawa Podatkowego SPP KAAFM,
Natalia Soszyńska – Koordynator Sekcji Prawa Podatkowego SPP KAAFM,

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami!

Studencka Poradnia Prawna przy Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Kontakt